Pierwszym artykułem w sekcji Fly Tying jest piankowy żuczek. Mucha z powodzeniem podawana klenio-jaziom na nizinach, na szybszych wodach karambuczkiem nie pogardzi pstrąg siedzący pod nawisem gałęzi.
W moim subiektywnym odczuciu ukręcenie żuka z pianki nie powinno sprawić problemów nawet słabo zaawansowanemu krętaczowi.
Materiały:
- Haczyk z prostym trzonkiem, typowy hak do mokrej muchy z mocnego drutu. Mocny, gruby hak do suchej muchy? Owszem - ciężar haka pomaga ustawić się żuczkowi prawidłowo na powierzchni tj. grzbietem do góry i ma jeszcze tę zaletę, że podoła twardemu pyskowi klenia. W stepie użyto haka TopFly BR 2210 #10.
- Czarna nić 8/0
- Gotowe piankowe tułowie Foam Bug Bodies #10 Beetle produkcji Wapsi (cena w naszych sklepach dla krętaczy ok 8pln.)
- Paw pióro mieczowe
- Czarne dubbingi z foki i królika
- Szelak
Mocujemy hak w imadle, trzonek owijamy ściśle nicią, podklejamy szelakiem.
Kilkoma zwojami nici przyłapujemy korpus z pianki. Tu w zależności od pożądanego kształtu wybieramy grubszą bądź cieńszą stronę pianki. Tutaj wybrałem grubszą stronę korpusu.
Mieszamy odrobinę dubbingu z foki i czarnego królika (sierść z królika pije wodę co znacznie ułatwia odpowiednie ułożenie żuka na wodzie) i nanosimy na koniec trzonka.
Za nóżki posłużą nam końcowe promienie z pióra mieczowego pawia.
Po przymocowaniu odnóży i nawinięciu mixu dubbingów zarzucamy piankę.
Modelujemy nicią główkę żuka i odcinamy nić. Następnie bardzo luźnymi zwojami tworzymy segmentacje wyznaczającą łeb karambuczka.
Nanosimy odrobinę szelaku na nić i kilkoma luźnymi pół węzłami zakańczamy muchę.
Kilkoma ruchami wyczesujemy delikatnie tułów tak aby sierść foki ładnie rozeszła się po brzuszku robaka.
Mała podowiedz - jeżeli nie zachowaliśmy odpowiednich proporcji mocując piankę - żuk będzie nam się kładł na plecy, a to nie jest jego naturalna pozycja.
Jak sprawdzić czy mucha "działa"? Bez przywiązywania przyponu wrzucamy muchę na kilka sek do dużej miski z wodą aby dubbing z królika napił się wody. Wyciągamy i łapką wrzucamy żuka ponownie do michy z wodą z nieco większej odległości. Gdy mucha ląduje brzuszkiem w dół wszystko jest jak należy.
Poniżej kilka zdjęć z nauki pływania żuczków wykonanych z pianki Wapsi.
Nie mamy pod ręką gotowych korpusów - żaden problem. Poniżej żuczek z taśmy antywibracyjnej wykorzystywanej np. w budowie systemów wentylacyjnych. Samo ukształtowanie korpusu już nie jest takie proste, Nożyczki + ugniatanie w palcach dadzą zadowalający efekt. Cena za15 metrów takiej taśmy to ok 15-20pln. Ile korpusów z tego wyjdzie? Matematykę zostawiam Wam - Drodzy Czytelnicy.
Z racji innego koloru korpusu użyłem również innej mieszanki dubbingów na tułów - mix szarej foki i dubbingu od Tomka Wieczorka z... kota.
Nie mamy dostępu do pianki wygłuszającej - sięgamy po inną. Piankowa uszczelka...
POKRĘCENIA!