A A A

Filmowy tutorial wykonania tzw. "krośnieńskiego raczka".

Materiały użyte w filmie:
Raczek nr1:
Hak - TopFly 703bl #16
Głowka - Wolframowa Off Bead Gold 2,8mm
Nić - oliwkowa Uni 8/0
Ogonek - teal flank
Tułów - Hends Pearl Quill Medium #20
Skrzelotchawki - Nić Glo Brite #12
Kołnierzyk - Spectra Dub

Raczek nr2:
Hak - TopFly 703bl #16
Głowka - Wolframowa czarna 2,5mm
Nić - czarna TopFly 8/0
Ogonek - CDL
Tułów - jeden promień ze sterówki bażanta
Skrzelotchawki - Nić Glo Brite #10
Kołnierzyk - Spectra Dub

O co to całe zamieszanie? Co to za "raczki"? Na początek kilka słów wprowadzenia.
Pierwszego "raczka" podarował mi Tomek Wieczny Wieczorek. Ot taka mała muchowa pierdółka - pomyślałem. Zmieniłem zdanie po teoretycznie słabym jesiennym popołudniu na Sanie. Innych "pedałków" lipki jakoś nie chciały a akurat tego Tomkowego żarły pewnie i mocno.
Przed napisaniem tego tekstu udało mi się odnaleźć twórcę "raczkowej" nimfki. Michał Fejkiel, bo i nim mowa w 2010 roku wyczarował ową imitację małej sanowej jętki. Poprosiłem Michała o kilka zdań komentarza:
Raczka wymyśliłem przed Jesiennym Lipieniem Sanu chyba 2010. Było wtedy słabo z lipieniami - kormorany i bardzo duża woda przez długi czas zepchnęła lipienie poniżej OS. Jesienią łowiono w Sanoku i poniżej okazałe lipienie na 100% pochodzące z OS i Leska, bo te rdzenne sanockie zawsze były chudsze tzn. podobne do takich np. z Łupawy. Przez długi czas raczki były tajne tzn. pokazałem tylko chłopakom z Sanoka i Piotrek Konieczny dostał zestaw. Potem pocztą pantoflową poszło do Jasła i Dynowa. Jedno co mi się należało jako wynalazcy to wygrać jakieś poważne zawody swoją muszką i stało się to w tym roku (2016r.) na MMP na 42 ryby, które złowiłem 41 wzieło na raczki.

Co "raczek" imituje zapytacie. Entomologiem nie jestem, nazwy łacińskiej podać nie potrafię, za to potrafię wstawić fotkę owego owada:

Dlaczego warto męczyć się nad imadłem kręcąc raczka? Jako przykład wykorzystam sanowego potokowca - przyłów przy polowaniu na głowacice:

Rybka przyzwoitych rozmiarów połakomiła się na Lambadę na długim przyponie. Ale to nie jest najważniejsze. Ważniejsze jest to co potok ma w pysku. Na zbliżeniu dość dobrze widać... owe RACZKI:

Kilka dowodów na skuteczność "krośnieńskich raczków":

Szugar ze swoim rekordowym tymiankiem:

Kilka wariantów wykonania:
POKRĘCENIA!

Piotrek Majowy