Filmowy tutorial wykonania strimera z główką z sierści.
Woolhead to w najprostszym tłumaczeniu głowa z wełny a po naszemu "muszkarskiemu" - głowa z sierści.
Woolhead streamer to prosta do wykonania mucha pod warunkiem posiadania dobrych materiałów.
Materiały użyte w stepie:
Haczyk: Dohiku S #8
Nić: Uni 6/0 Tan
Ogonek: UTC Antron Yarn Fl. Fire Orange + Holo Dubbing Gold
Tułów: dubbing lis + królik
Przewijka: miedziany drut
Skrzydło: Pasek skóry z sierścią (Wapsi RZH227)
Główka: Woolhead dubbing (opis poniżej)
Oczy: 3D 4,0mm
Obciążenie: lameta ołowiana 0,9mm
Klej typu SuperGlue, Poxipol przeźroczysty 10min
Na co zwrócić uwagę przy zakupie materiałów z listy powyżej?
1. Materiał na skrzydło - pasek skóry z sierścią (tzw. zonker). Staramy się wybrać paski z możliwie najcieńszą skórą. Najcieńszą i możliwie miękką. Sierść na skórce powinna być gęsta, równa, bez ubytków. Do tego typu much wybieramy zonkery cięte wzdłuż linia włosia, nie pod kątem. Zonkery cięte pod kątem do linia włosia posiadają w nazwie "Cross cut". Takie skórki nadają się do dużych much szczupakowo-głowacicowych czy na tułowie kogutów.
Z jakiego zwierza owe zonkery najlepiej wybrać? Najpopularniejszy i najtańszy jest królik. Następnie wybrał bym wiewiórkę, paski z łapy lisa, piżmaka i nutrię.
2. Drut na przewijkę powinien być dość gruby (ok 0,3mm) i nie korodować po kontakcie z wodą.
3. Dubbing na tułów - najprostrzy dubbing z królika, lisa etc. z dodatkiem krystal flesza.
4. Dubbing na główkę muchy - wollhead dubbing - to miks okrywowej sierści z grzbietu lisa, sierści z ogona lisa polarnego, naturalnej szarej sierści królika i odrobiny błyszczącego krystal flesza. Dubbing o takiej nazwie kupimy bez problemu w większym sklepie dla krętaczy. Niestety w moim subiektywnym odczuciu jest zbyt drobny na tego typu główek strimerów. Osobiście dodaje do sklepowych miksów choćby sierść z ogona lisa polarnego.
Oczy wklejam Poxipolem. Na palcach jednej ręki policzę ile razy oko odleciało ze strimera klejonego na poxipol. Po rozrobieniu składników kleju mamy niestety mało czasu na klejenie i poprawki. Zdążymy wkleić oczy do maksymalnie 5 szt. strimerów. Wysoka temperatura dodatkowo przyspiesza wiązanie kleju.
Przed wklejeniem oczu warto delikatnie potraktować główkę zapalniczką. Sierść staje się zbita i twarda co bardzo ułatwia wklejanie.
Do kształtowania i wyczesywania główki, tułowia muchy używam szczotki drucianej. Rzep sobie nie radzi z gęstą i sztywną sierścią lisa. Taką szczotkę bez problemu można kupić np. w Castoramie na dziale z tarczami do szlifowania, papierami ściernymi. Owa szczotka dedykowana jest do czyszczenia rur miedzianych przed lutowaniem. Mała uwaga - druciana szczotka zupełnie nie nadaje się do wyczesywania delikatnych much przewijanych cienkim drucikiem lub żyłką.
Szczotka do zębów z najtwardszym włosiem też spełni swoją rolę, pod warunkiem, że skrócimy włókna szczotki o ok 1/3.
Przy odrobinie wprawy wykonamy tym sposobem muchy w rozmiarach od #12 do nawet #4. Na zdjęciu poniżej #10, #8, #6:
Nie mamy wollheadowego dubbingu? Żaden problem. Poniżej kilka przykładów wykonania główek strimerów z innych materiałów:
Główka wykonana z sierści zająca (Hends Czech Nymph Dubbing):
Główka wykonania z sierści zonkera:
Główka wykonana z syntetycznego dubbingu z długim włosiem:
Na koniec główka wykonana z dubbigu ze wstążki:
POKRĘCENIA
Piotrek Majowy