A A A

Dyspenser to inaczej pojemnik, dozownik.
Pomysł nie jest nowy. Wiele producentów materiałów muchowych ma w swojej ofercie całe zestawy takich dyspenserów z przeróżnymi dubbingami.
Zaletą takiego przechowywania jest na pewno minimalna ilość zajmowanego miejsca. Korzystam z tego rozwiązania w swojej "wyjazdowej" skrzynce z materiałami.
Wada - niekoniecznie niski koszt zakupu w sklepie muchowym.

Zademonstruje jak taki pojemnik zrobić we własnym zakresie.

Największy problem to znaleźć materiał na dyspenser. Poliwęglan komorowy (kanalikowy) jest łatwo dostępny ale ta cena... Za metr kwadratowy przy grubości 8-10mm (bo taki jest nam potrzebny) trzeba zapłacić ponad 50pln, a minimalna ilość zakupu to zwykle cała płyta wielkości ponad dwóch metrów kwadratowych. Na szczęście istnieje inna możliwość - zakup próbek lub ścinków na OLXie lub Allegro. Próbkę materiału kupimy już za 10-15pln.

Narzędzia potrzebne do cięcia: kątówka, cienka tarcza do cięcia, tarcza do szlifowania, nóż do tapet.
Cienką tarczą docinamy płytę poliwenglanu do żądanego wymiaru, tarczą do szlifowania wyrównujemy brzegi. Nożykiem do tapet pozbywamy się zadr po cięciu.

Zdjęcia poniżej powstały podczas przygotowania kilku zestawów dyspenserów z dubbingami dla mniej doświadczanych uczestników Warsztatów Muchowych organizowanych przez częstochowski SalmoKlub.