A A A

Załóżmy hipotetyczną sytuacje: rezerwujemy sobie urlop i jedziemy na długo wyczekiwany wypad wędkarski (wędkarsko-rodzinny) na San. Na miejscu rzut oka na rzekę i już wiemy - nie będziemy łowić w Sanie. Woda wysoka, brudna, powodziowa albo dla odmiany zawody wędkarskie... Pozostają dopływy, Solina, Myczkowce... Pakujemy się i wracamy? Może jednak spróbujecie wypełnić czas urlopu innymi atrakcjami. Lista kilku z nich poniżej. 
W tym tekście nie będę się rozpisywał ile metrów wysokości ma tama, jak długi jest szlak na Tarnicę itd. Znajdziesz tu kilka wskazówek, które ułatwią zaplanować rodzinną wycieczkę.

1. Szlaki turystyczne Bieszczad
Najprościej będzie zajrzeć np. TUTAJ. Podobnych ściągawek w sieci znajdziecie jeszcze kilka.

2. Solina - tama
Wstęp: wolny
Parking: płatny - cena od 2pln do 10pln przy samej zaporze, bezpłatny - w pobliżu mostu (niestety dojście do tamy nie należy do najbezpieczniejszych, trasa prowadzi poboczem ruchliwej drogi).
W weekendy jest naprawdę ciasno, zarówno na parkingach jak na samej tamie.
Po obu stronach zapory stragany z bibelotami, punkty gastronomiczne. Prócz widoków niemal zawsze można podziwiać solińskie okazy takich ryb jak: karp, kleń, boleń, leszcz, sum. Film z tamy można podejrzeć TUTAJ.


3. Polańczyk
Uzdrowisko z wieloma punktami gastronomicznymi, przy rondzie powstaje nowy punkt widokowy. Dwa parki linowe, pole namiotowe, dzika plaża... Na cyplu wypożyczalnie rowerków wodnych, kajaków. Rejs statkiem po zbiorniku.
Parkingi płatne niestrzeżone - 10pln/dzień.3. Myczkowce - tama

W pobliżu punkt widokowy na zakole Sanu, Skałki Myczkowskie. Ośrodek Caritas z Ogrodem Biblijnym, mino zoo, parkiem miniatur i tanim, smacznym żarciem.
4. Zwierzyń

Cudowne Źródełko, elektrownia, w okolicy całkiem sporo szlaków do pieszej turystyki - mapy zlokalizowane tuż obok mostu na Starym Sanie.

5. Lesko

Kryty basen, zamek (przerobiony na hotel), Twierdza Sobień z punktem widokowym (w pobliżu Leska).

6. Zagórz 

Ruiny Klasztoru z wierzą widokową i ogrodem, skocznie narciarskie, w pobliżu skoczni szlak pod Krzyż milenijny z pięknym widokiem na okolice, zabytkowy Kościół, rzeka Osława z dzikimi kąpieliskami, stacja kolejowa z zabytkową lokomotywą.
7. Sanok

Zamek z galerią prac Beksińskiego, wystawą ikon sakralnych, wieża zamkowa z punktem widokowym, Skansen.

8. Uherce mineralne

Drezyny kolejowe, Chatka wariatka.

9. rzeka San

Spływy kajakowe, pontonowe.

10. Kilka subiektywnych wskazówek od autora

Będąc w okolicy miasta Zagórz koniecznie należy nabyć odpowiednią ilość prowiantu w postaci lokalnej kiełbasy, boczku i kabanosów. O ile zdążysz je w ogóle kupić zanim wyjdą (sklep Troja).

Wjeżdżać lub opuszczając Sanok zachęcam do odwiedzenia jeszcze jednego miejsca stricte z wędkarskim charakterem - sklep TopFly. Osobiście nie odmawiam sobie takiej wizyty. Nawet jeżeli nie jesteś krętaczem to tutaj uzupełnisz braki w pudełkach, kupisz resztę wędkarskich akcesoriów, wykupisz dniówkę na PZW Krosno...

Zanim jednak wyruszysz z wędką nad San zajrzyj do artykułu o stanie wody w rzece.