A A A

Kilka zdań o słuszności zasady "złów i wypuść".

Celem tego artykułu jest udowodnienie słuszności zasady "złów i wypuść".
Nie mam zamiaru namawiać Cie - drogi Czytelniku do uwalniania złowionych ryb. Prawo jakie mamy każdy posiadający kartę wędkarską zna, a przynajmniej znać powinien.

Poniżej w kilku zdaniach i zdjęciach postaram się udowodnić, że można złowić tę samą rybę wielokrotnie nie wyrządzając jej przy tym zbyt wielkich krzywd.

Tą rybą jest (piszę w czasie teraźniejszym bo mam niemal pewność że spotkamy się w sezonie 2015) pstrąg potokowy zamieszkujący Białą Przemszę. Ochrzczony został przez Wojtka Żurawskiego imieniem Rysiek. Chrzciny miały miejsce kilka lat temu, w czasach kiedy na Białej Przemszy nie było odcinka "złów i wypuść". Cechą charakterystyczną Ryśka jest nienaturalne zgrubienie w lewych nożyczkach.
Udało mi się odnaleźć w archiwum zdjęcie Ryśka. Niestety tylko jedno, pozostałe poszły w las po awarii komputera.
Jedno z pierwszych zdjęć:


Pstrąg miał wówczas ok 30 - 35 cm, nie przyszło nam do głowy mierzyć (wydawać by się mogło) takiej przeciętnej ryby. Już wtedy w nożyczkach ryby pojawiło się zgrubienie, najprawdopodobniej po udanym pozbyciu się kotwiczki woblera.
Pamiętam doskonale, że łowiliśmy tą rybę regularnie na odcinku ok 100m rzeki.

W tym sezonie Rysiek ucieszył kilku znajomych wędkarzy. Poniżej krótkie streszczenie sezonu 2014 z Ryśkiem w roli głównej:

1. 10 luty - Marcin Pisarski *pisaq* wyciąga "Ryśka" na kiełża, miara pokazuje równe 46cm2. Marzec 2014 - Mateusz Poznański wyciąga po raz kolejny "Ryśka", brak dokładnych danych

3. 31 marca - Majowy wyciąga "Ryska" na nimfę (domkowiec), miara pokazuje 46,1cmCo ciekawsze ryba wypluła w podbieraku takiego strimera:


4. 4 sierpnia - Krzysiek Jarosz wyciąga Ryśka na nimfę #10


5. 9 sierpnia - Majowy wyciąga "Ryśka", nimfa "szyszka" #10, miarka pokazała 47,5cm...

W czasie 4 miesięcy urósł 1,4 cm.
Znajomi twierdzą, że Rysiek to "głupia ryba", a wg mnie miał mnóstwo szczęścia czy też jak kto woli "rozumu" omijając zestawy zjadaczy ryb. Wygrał pewnikiem nie jedno starcie z wędkarską bracią.

Malutka prośba do znajomych z nad Białej Przemszy: złowicie Ryśka - proszę o info z datą i wymiarami ryby.

W 2015 roku podczas towarzyskich zawodów Ryśka złowił Maciek Kierzyk. Rybka mierzyła 51cm.